1. ROK SZKOLNY 2013/2014

2. ROK SZKOLNY 2012/2013

3. ROK SZKOLNY 2011/2012

4. ROK SZKOLNY 2010/2011

5. ROK SZKOLNY 2009/2010

6. ROK SZKOLNY 2008/2009

7. ROK SZKOLNY 2007/2008

8. ROK SZKOLNY 2006/2007

9. ROK SZKOLNY 2005/2006

10. ROK SZKOLNY 2004/2005

11. ROK SZKOLNY 2003/2004

12. ROK SZKOLNY 2002/2003

1. ROK SZKOLNY 2013/2014

PROJEKT EDUKACYJNY: "Jestem częścią świata - jestem badaczem i odkrywcą."

WRZESIEŃ
1.W nowy rok szkolny wchodzimy z pomysłem aby badać i odkrywać świat. Chcemy poddać próbie co się da, samodzielnie prowadzić małe obserwacje i, pod nadzorem nauczycielek, eksperymentować.
2.Zaczynamy obchodzić nietypowe święta, zaczęliśmy od Dnia Marzyciela (08.09), podczas którego opowiadaliśmy o swoich marzeniach i pragnieniach.
3.Wyjechaliśmy na wycieczkę do Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach. Mieliśmy okazję zwiedzić park i skorzystać z niesamowitego placu zabaw, który daje możliwość dzieciom niewidomym poznania otaczającego je świata.
4.Koncert muzyczny pt. „Muzeum muzyki”, rozpoczął cykl spotkań z muzyką, gdzie poznaliśmy: pianino i klarnet.
5.Obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka (30.09), który upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia i wręczyły im piękne upominki. Po licznych konkursach, zabawach i tańcach czekał na wszystkich słodki poczęstunek.
6.Gościliśmy pana policjanta, który przybliżył nam przepisy ruchu drogowego. Bardzo chętnie odpowiadaliśmy na wszystkie pytania zadawane przez stróża prawa wykazując się dużą wiedzą.

PAŹDZIERNIK
1.Dzień Uśmiechu (03.10), to dzień, w którym wszyscy dużo uśmiechaliśmy się i poświęcaliśmy większą uwagę innym. Narysowaliśmy swoje nastroje i pozytywne emocje, na wszystkich pracach widniały uśmiechnięte buzie.
2.Teatr Cieni „Latarenka” przedstawił nam opowieść „O księżniczce, która nigdy się nie śmiała” w którym Aktorami były cienie! Całe przedstawienie było czarowne, niezwykły nastrój, który tworzy gra świateł oraz ciepły głos autorki teatru, udzielał się wszystkim, tak małym, jak i dorosłym widzom.
3.Bawiliśmy się na Balu Jesiennym, oprócz tańców nie zabrakło konkursów i jesiennych konkurencji, takich jak: zbieranie grzybów, rzucanie szyszkami do dziupli oraz zagadki utrwalające wiedzę o jesieni. W przerwie jedliśmy pełne witamin jabłka, gruszki i śliwki.
4.W Dniu Latawca (20.10) samodzielnie wykonaliśmy małe latawce i aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach pełnych nauki i eksperymentów na temat powietrza.
5.Kolejny koncert muzyczny pt. „ Zwariowany warsztat”, pokazał nam możliwości śpiewania piosenek bez akompaniamentu oraz z użyciem instrumentów.
6.Pierwszy raz pojechaliśmy do pracowni BonBon Cafe Manufaktura Słodyczy, gdzie poznaliśmy ręczną produkcję lizaków i sami mogliśmy wykonać własne, kolorowe lizaki.

LISTOPAD
1.W przedszkolu było „kolorowo i wybuchowo” dzięki warsztatom naukowym przeprowadzonym przez LABOKIDS zamieniliśmy się w małych badaczy. Poznaliśmy ciekawostki ze świata nauki obserwując doświadczenia i eksperymenty, zrozumieliśmy kilka prostych zjawisk przyrodniczych
2.Wybraliśmy się do Muzeum Narodowego obejrzeć obrazy o tematyce jesiennej. Wykonaliśmy własną interpretację znanych obrazów, zwiedziliśmy pomieszczenia, w których pracownicy muzeum przygotowują wystawy artystów.
3.W Dniu Życzliwości i Pozdrowień (21.11) składaliśmy sobie miłe życzenia, rozmawialiśmy o pozdrowieniach innych krajów, przyklejaliśmy wesołe buźki życzliwości.
4.Zachęcaliśmy do zbiórki zabawek dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie. Wspólnie z rodzicami zebraliśmy 6 worków zabawek, gier i przytulanek. Dary powędrowały do ośrodka przed świętami.
5.Z okazji Dnia Pluszowego Misia (25.11) z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia, a później sami opowiadaliśmy o swoich ulubieńcach przytuleni do misiaczków przyniesionych z domu. Zachwyceni zabawą, konkursami i tańcem ze swoimi pluszakami miło spędziliśmy czas w przedszkolu.

GRUDZIEŃ
1.Gościliśmy górnika (04.12.) z kopalni węgla brunatnego w Koninie. Dowiedzieliśmy się jak wygląda strój galowy górnika i jak ciężką pracę wykonuje pod ziemią. Kilka dni później odwiedził nas Mikołaj (06.12.), obdarowując wspaniałymi prezentami.
2.Z powagą uczestniczyliśmy w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Tu dowiedzieliśmy się jak wezwać pomoc i sprawdzić przytomność, jak udzielić pierwszej pomocy, próbowaliśmy sami zrobić prosty opatrunek i wybrać w telefonie numer alarmowy.
3.W trakcie koncertu muzycznego pt.„ Piękne pieśni” poznaliśmy pieśń operową, patriotyczną, religijną oraz śpiew kibiców, gdyż każdy musi znaleźć dla siebie odpowiedni repertuar.
4.Pojechaliśmy na wycieczkę do Ogrodu ekologicznego państwa Gładysiaków w Wirach, gdzie poznaliśmy tajemnice zimowego ogrodu. Wiemy już dlaczego i jaki sposób należy dokarmiać ptaki zimą. Zobaczyliśmy co robią pszczoły o tej porze roku w ulach i spróbowaliśmy różne rodzaje miodu.
5.W trakcie obiadu przedświątecznego obchodziliśmy Dzień Ryby (20.12) składaliśmy sobie życzenia i śpiewaliśmy kolędy.
6.Na kiermaszu świątecznym sprzedane zostały nasze ozdoby, kartki z życzeniami oraz pierniczki, które zrobiliśmy podczas warsztatów kulinarnych w przedszkolu.

STYCZEŃ
1.Nowy rok kalendarzowy powitaliśmy świętując Dzień Dziwaka (07.01), każdy, kto pamiętał o tym dniu, ubrał się lub zachowywał inaczej niż zwykle.
2.Uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Zagrajmy regionalnie”. Podróż do krainy muzyki pozwoliła nam spotkać mieszkańców różnych zakątków Polski, poznaliśmy różnorodne zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wspólnie przypomnieliśmy sobie słowa i melodię znanych kolęd. 
3. Wybraliśmy się na spektakl pt. „Rudolf Czerwononosy” przygotowany przez uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. W przedstawieniu brały udział nasze absolwentki, które rozwijają swoje talenty taneczno-akrobatyczne.
4. W czasie karnawału bawimy się na wspaniałej zabawie przebierańców pod hasłem: "Bal w królestwie zwierząt”; mogliśmy podziwiać przeróżne stroje i przebrania naszych kolegów. Braliśmy udział w wielu konkursach i pląsach.
5. Prezentowaliśmy programy artystyczne podczas uroczystości z okazji „Dnia Babci i Dziadka” (21 i 22.01). Maluchy i starszaki wyśpiewały swoim babciom i dziadkom najlepsze życzenia z okazji ich święta, wesoło razem tańczyliśmy i śpiewaliśmy piosenki.
6. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Taneczny tandem czyli historia tańcem pisana”. Podczas spotkania z muzyką dzieci poznały taniec baletowy; rozpoznawały instrumenty ze słuchu oraz poznały muzykę ilustracyjną i dźwiękonaśladowczą.

LUTY
1.Odbyły się warsztaty literackie w Księgarni „Bajka” pt. „Jak mama została Indianką”. Każdy z przedszkolaków miał nadane indiańskie imię, braliśmy udział w zabawach ruchowych, które umożliwiły nam poznanie zwyczajów Indian.
2.Uczestniczyliśmy w warsztatach naukowych dotyczących doświadczeń i eksperymentów z wodą. Sami obserwowaliśmy wodę w różnych stanach skupienia, dowiedzieliśmy się kiedy powstaje para wodna a kiedy lód.
3.Miłe święto w przedszkolu, Dzień Kota (17.02) obchodziliśmy propagując akcję zbiórki karmy, puszek dla kotów ze schroniska. Dowiedzieliśmy się jak należy opiekować się zwierzętami, a zwłaszcza w jaki sposób pomóc bezpańskim kotom.
4.Braliśmy udział w obchodach Dnia Niedźwiedzia Polarnego (27.02). Każdy przedszkolak duży i mały dowiedział się gdzie żyją niedźwiedzie, jak wyglądają ich kuzyni i dlaczego niedźwiedź polarny jest biały.

2. ROK SZKOLNY 2012/2013

PROJEKT EDUKACYJNY: "Jestem częścią świata - poznaję świat wszystkimi zmysłami."

WRZESIEŃ
1.Uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Niezbędnik podróżnika” z cyklu „Muzyczna podróż Państwa Ciekawskich”. Na koncercie mieliśmy okazję poznać podstawowe elementy muzyczne, takie jak: barwa dźwięku, rytm, tekst, melodia. Przy akompaniamencie gitary i akordeonu wykonaliśmy wspólną piosenkę.
2.Włączyliśmy się w akcję charytatywną pt. „Wkręć się w pomaganie”, podczas której zbieramy plastikowe zakrętki na leczenie oraz rehabilitację i sprzęt specjalistyczny dla Filipa.

PAŹDZIERNIK
1.Oglądaliśmy film edukacyjny w ramach pogadanki na temat bezpieczeństwa. Zapoznaliśmy się z pracą policjanta i strażaka. Próbowaliśmy zapamiętać numery alarmowe.
2.Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Deszczowa piosenka” w wykonaniu artystów agencji artystycznej „Muzyczne podróże Państwa Ciekawskich”. Na koncercie poznaliśmy „trio smyczkowe”, czyli: skrzypce, altówkę i wiolonczelę. Podczas koncertu naśladowaliśmy dźwięki przyrody oraz dowiedzieliśmy się z jakich elementów składa się piosenka.
3.Zaprezentowaliśmy swoje umiejętności podczas uroczystości pt. „Muzyczne igraszki”. Każda grupa wystąpiła przed kolegami i koleżankami z innych grup. Majmłodsi zagrali na przedmiotach z plastiku oraz na grających zabawkach. Grupa III grała na instrumentach z papieru oraz tańczyła do muzyki Grieg`a i Verdi`ego. IV grupa zagrała na orzechach i kasztanach do muzyki Strauss`a oraz zaśpiewała piosenkę pt. „Wiewiórka”. Najstarsza grupa stworzyła orkiestrę z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych oraz zaprezentowała „Taniec Chiński” Czajkowskiego. Wszystkie występy zostały nagrodzone brawami.
4.Pojechaliśmy na wycieczkę do pracowni artystycznej „Sztukolady” na warsztaty plastyczne oraz lekcję muzealną, która dotyczyła jesiennych pejzaży. Każdy miał możliwość wykonać pracę plastyczną techniką kolaż, wykorzystując różnorodne materiały. Wszyscy doskonale się bawiliśmy.
5.W ramach Projektu Edukacyjnego „Jestem częścią świata – poznaję świat wszystkimi zmysłami” mieliśmy okazję samodzielnie przygotować sałatkę. Za pomocą zmysłów określaliśmy smak, wygląd, zapach oraz fakturę owoców i warzyw. Grupa II i III sporządziła sałatkę warzywną, a grupa IV i V przygotowała sałatkę owocową.

LISTOPAD
1.Odbyło się pasowanie naszych najmłodszych kolegów na PRZEDSZKOLAKA MAJSTERKLEPKI. Wszystkie maluchy oraz zaproszeni goście poznali zwyczaje związane z pasowaniem na rycerza, dzięki zorganizowanemu przedstawieniu. To była niezapomniana uroczystość dla naszych trzylatków!
2.Braliśmy udział w spektaklu teatralnym pt. „Przygody krasnala Hałabały” w wykonaniu Teatru Krokodyl. Słuchaliśmy przygód Krasnala, odgadywaliśmy zagadki i pomagaliśmy mądrej Babie kisić kapustę.
3.Odbył się koncert muzyczny z cyklu koncertów edukacyjnych pt. „Naturalne muzykowanie” w wykonaniu artystów agencji artystycznej „Muzyczne podróże Państwa Ciekawskich”. Podczas koncertu poznaliśmy instrumenty: pianino cyfrowe i harfę. Słuchaliśmy również muzyki poważnej, rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy zjawiska atmosferyczne oraz poznaliśmy utwory ilustracyjne o tytułach związanych z naturą.

GRUDZIEŃ
1.Braliśmy udział w spotkaniu Mikołajkowym, podczas którego ubraliśmy choinkę i wykonaliśmy kartki świąteczne. Mikołaj obdarował nas wspaniałymi prezentami!
2.Zdobiliśmy pierniki, które potem skosztowaliśmy ze smakiem.
3.Prezentowaliśmy swoje zdolności aktorskie przed rodzicami podczas przedstawień bożonarodzeniowych.

STYCZEŃ
1.Bawiliśmy się razem z Babciami i Dziadkami podczas uroczystości z okazji ich święta. Zaprosiliśmy gości, dla których „starszaki” zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie wystawiając sztukę pt. „Kopciuszek”.
2.W trakcie ferii zimowych, mimo braku śniegu świetnie bawiliśmy się, obserwowaliśmy okolicę podczas spacerów, dokarmialiśmy ptaki w naszym ogródku przedszkolnym.
3.Wspaniale bawiliśmy się na balu karnawałowym pod hasłem: "W szkole magii”, podczas którego odbyły się liczne konkursy. Bal poprowadziła grupa animatorów z agencji artystycznej „Bonsai”

LUTY
1.Obchodziliśmy „Dzień Zakochanych”, podczas którego obdarowujemy najbliższe nam osoby, karteczkami wypisując lub rysując informacje o tym, jak bardzo je kochamy i co do nich czujemy.
2.Uczestniczyliśmy w przedstawieniu teatralnym krakowskiej grupy Art-Re pt. „Zima u Kubusia Puchatka”.
3.W ramach tematów o zdrowej żywności odwiedziliśmy Szkołę Podstawową Nr 66, aby wspólnie z klasą I przygotować pyszne kanapki. Odbył się także konkurs na najzdrowszą oraz na najzabawniejszą kanapkę.
4. Braliśmy udział w koncercie muzycznym z cyklu koncertów edukacyjnych pt. „Rytmiczne wynalazki”. W trakcie spotkania poznaliśmy tańce różnych kultur i okresów historycznych, a także zapoznaliśmy się z rolą i funkcjami tańca w społeczeństwie.
5. Grupy 5 I 6-latków, w ramach adaptacji do nowego, szkolnego środowiska zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 66 na Drzwi Otwarte. Przyszli pierwszoklasiści mieli okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez klasę III oraz uczestniczyć w licznych zabawach.

MARZEC
1.Obejrzeliśmy teatrzyk kukiełkowy pt. „Jaś Małgosia”. Myślą przewodnią przedstawienia było podkreślenie zagadnień bezpieczeństwa m.in.: nieufności wobec nieznajomych.
2.Braliśmy udział w warsztatach tkackich w przedszkolu pt. ”Od owieczki do niteczki”, na których mieliśmy okazję dowiedzieć się jak powstają ubrania krok po kroku.
3.Uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Słońca, najważniejszej gwiazdy naszego układu słonecznego. Były zagadki, piosenki, zabawy i eksperymenty z kolorem żółtym.
4.Tradycyjnie, jak co roku, podczas wesołego pochodu wokół przedszkola pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę, a przedszkolaki z grupy III przywitały ten dzień zlotem kwiatów. Odbyły się liczne konkursy, prezentacja kwiatów oraz wspólny wiosenny taniec.
5.Uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Wiosenne ciekawostki muzyczne”. Podczas koncertu poznaliśmy instrument muzyczny - katarynkę oraz zdobyliśmy podstawowe informacje dotyczące tworzenia utworu muzycznego.

KWIECIEŃ
1.Pojechaliśmy na wycieczkę do leśniczówki w Naramowicach, gdzie szukaliśmy wielkanocnego „Zajączka”, który ukrył w lesie małe upominki dla wszystkich przedszkolaków.
2.Uczestniczyliśmy w warsztatach literackich w Księgarni „Bajka” pt. „Spacer z Lineą po ogrodzie Moneta”. Szukaliśmy pierwszych oznak wiosny oraz zdobyliśmy informacje na temat wiosennych zwyczajów zwierząt.
3.Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Energetyczny eksperyment muzyczny". W trakcie koncertu poznaliśmy elementy dzieła muzycznego – dynamikę i tempo, a także dowiedzieliśmy się na czym polega praca DJ`a.

MAJ
1.Nasze Przedszkole odwiedzili policjanci z Komendy Policji Poznań – Północ. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa. Odgrywaliśmy liczne scenki, dzięki którym zrozumieliśmy dlaczego należy przestrzegać ustalonych zasad i reguł bezpieczeństwa.
2.Dzieci z grupy II uczestniczyły w zabawach zorganizowanych przez nauczycielki i rodziców pt. „ Skarb piratów”. Po długich poszukiwaniach z trudną do rozszyfrowania mapą, w ekscytującej atmosferze wykopały skrzynie pełną skarbów.
3.Podczas kolejnego koncertu pt. „Muzyka malowana światłem” zostały przybliżone nam takie pojęcia jak: nastrój utworu, harmonia, kolorystyka, Poznaliśmy również brzmienie peruwiańskich instrumentów.
4.Wyjechaliśmy na wycieczkę do Starego Zoo, mieliśmy okazję wejść do pawilonu zwierząt zmiennocieplnych. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
5.W ramach edukacji przyrodniczej w grupach odbyło się spotkanie z żywymi bezkręgowcami, które poprowadził pan J. Pałasiewicz z poznańskiej „Motylarni”. Niektóre zwierzątka mogliśmy pogłaskać, niektóre wziąć na ręce, a na niektóre tylko popatrzeć.
6.Tradycyjnie zorganizowaliśmy uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Mieliśmy okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, aktorskie oraz wokalne. Rodzice otrzymali od nas własnoręcznie przygotowane upominki.

CZERWIEC
1.Świętowaliśmy „Dzień Dziecka” uczestnicząc w zabawach w parku rozrywki „Małpi Gaj” na os. Sobieskiego. Bawiliśmy się na zjeżdżalniach, w basenie z kulkami, na drabinkach i w dmuchanym domku do skakania.
2.Odbyły się warsztaty literackie w Księgarni „Bajka” pt. „Jak mama została Indianką”. Każdy z przedszkolaków miał nadane indiańskie imię, braliśmy udział w zabawach ruchowych, które pomogły nam poznać zwyczaje Indian.
3.Wraz w rodzicami wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez nasze przedszkole pt. „Ciekawe dźwięki z dziecięcej ręki”. Nagrodzone prace wzięły udział w wystawie a zwycięzcy i wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe w trakcie festynu rodzinnego.
4.Wyjechaliśmy na wycieczkę do Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach. Mieliśmy okazję zwiedzić park i skorzystać z niesamowitego placu zabaw.
5.Chłopcy z najstarszych grup wzięli udział w „IX Mistrzostwach Przedszkolaków” w piłce nożnej, które odbyły się na boiskach ze sztuczną trawą ośrodka TKKF, dziewczynki dzielnie kibicowały swoim kolegom
6.Na ternie naszego przedszkola odbył się Festyn Rodzinny. W ogrodzie przedszkolnym bawiliśmy się na dmuchanych zamkach, próbowaliśmy smakołyków w czterech punktach gastronomicznych: „słodkim”, „słonym”; „kwaśnym” i „ostrym” oraz mieliśmy okazję pojeździć na kucyku. Odbyły się także pokazy wozu i sprzętu strażackiego, pokaz sprzętu policyjnego oraz motorów. Podczas festynu zaprezentowaliśmy nasze umiejętności taneczne; nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego dla dzieci rodziców „Ciekawe dźwięki z dziecięcej ręki”.
7.W trakcie ostatniego koncertu pt. „Muzyczne biuro podróży” mieliśmy okazję poznać muzykę oraz instrumenty z wybranych regionów świata oraz elementy kultur różnych kontynentów.
8.Uroczyście pożegnaliśmy „starszaki”, które po wakacjach rozpoczną naukę w szkole.

LIPIEC
1. Przedszkole pracuje do połowy lipca, oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu, które otwarte jest cały miesiąc lipiec.

SIERPIEŃ
1. Przedszkole pracuje od połowy sierpnia, cały miesiąc sierpień dyżur pełni Przedszkole Nr 129 na naszym osiedlu.
2. Zapraszamy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

1. ROK SZKOLNY 2011/2012

PROJEKT EDUKACYJNY: "Jestem częścią świata - jestem małym artystą."

WRZESIEŃ
1. Koncertem muzycznym pt. „Niema mowa mima”, podczas którego poznaliśmy na czym polega praca aktora- mima, rozpoczęliśmy cykl muzycznych spotkań.
2. Na Starym Rynku oglądaliśmy zabytkową architekturę, w południe poznańskie koziołki.
3. Rozpoczęliśmy akcję charytatywno - ekologiczną pt. Wkręć się w pomaganie”, podczas której zbieramy plastikowe zakrętki na szczytny cel- leczenie, rehabilitację i sprzęt specjalistyczny dla potrzebujących dzieci.
4. Włączyliśmy się również w akcję EKOSZKOŁY, podczas której zbieraliśmy niepotrzebne już użytkownikom telefony komórkowe. Zebrane telefony zostały przeliczone na punkty, za które przedszkole otrzymało nagrody.

PAŹDZIERNIK (Stanisław Wyspiański)
1. W trakcie warsztatów plastycznych wykonaliśmy reprodukcję obrazu „ Paw” Stanisława Wyspiańskiego.
2. W Muzeum Narodowym poznaliśmy obrazy Stanisława Wyspiańskiego oraz wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt. „Ciepłe i zimne barwy”.
3. Aktywnie uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Bałtyckie legendy kokle”, podczas którego łotewski muzyk zaprezentował muzykę ze swojego regionu oraz strunowy instrument muzyczny: kokle.
4. Braliśmy udział w przedstawieniu muzycznym pt. „Muzyka zza kotary”, na którym aktor- mim prezentował nam emocje i uczucia za pomocą mimiki twarzy oraz gestów, które były urozmaicone różnymi dźwiękami muzycznymi.
5. Przyjęliśmy do grona przedszkolaków „Majsterklepki” dzieci z dwóch najmłodszych grup.

LISTOPAD (muzyka klasyczna)
1. Prezentowaliśmy układy choreograficzne do utworów muzyki klasycznej znanych artystów.
2. Gościliśmy Wartusia- maskotkę drużyny piłkarskiej Warta Poznań.
3. W trakcie koncertu muzycznego pt. „Stepujący głosik” poznaliśmy rodzaj tańca - stepowanie.
4. Pojechaliśmy do Muzeum Instrumentów Muzycznych, gdzie oglądaliśmy ekspozycje muzealne oraz uczestniczyliśmy w warsztatach nt. „Twórczość Fryderyka Chopina”.
5. Odwiedził nas szop pracz, dowiedzieliśmy się skąd wywodzi się nazwa tego zwierzaka oraz posłuchaliśmy różnych ciekawostek o nim.

GRUDZIEŃ (Claude Monet)
1. Poznaliśmy dzieła Claude’a Monet‘a i wykonaliśmy reprodukcję jego obrazu pt.:„Japoński mostek”
2. W trakcie spotkania Mikołajkowego ubraliśmy choinkę i wykonaliśmy kartki świąteczne.
3. W Muzeum Rolnictwa w Szreniawie oglądaliśmy przedstawienie bożonarodzeniowe oraz ludowe ozdoby świąteczne.
4. Uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Celtycka osada- z wizytą u Asteliksa i Obeliksa”, podczas którego poznaliśmy instrumenty muzyczne: skrzypce i gitarę.
5. Podczas bożonarodzeniowych „Jasełek” prezentowaliśmy swoje zdolności aktorskie przed rodzicami.

STYCZEŃ (Andy Warhol)
1. Podziwialiśmy twórczość Andy Warhola i wykonaliśmy reprodukcję obrazu „Kwiaty”.
2. Na „Balu karnawałowym” bawiliśmy się przebrani za ulubionych bohaterów bajek i filmów dla dzieci.
3. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Blaszki – kraina złotych instrumentów”, na którym poznaliśmy instrumenty dęte: trąbka, puzon i waltornia.
4. Zaprosiliśmy nasze Babcie i Dziadków na uroczystości z okazji ich święta.
5. Gościliśmy Filipa- chłopca niepełnosprawnego, dla którego zbieramy plastikowe zakrętki na jego operację.

LUTY
1. Koncert muzyczny pt. „Okiem reżysera” przybliżył nam pracę: reżysera, operatora, aktora i klapsera, a także poznaliśmy proces powstawania filmu „od kuchni”, nagrywając film z naszym udziałem.
2. Aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych oraz lekcji muzealnej pt. „Opowieści z różnych stron świata w obrazach” w Muzeum Narodowym.
3. W czasie ferii zimowych lepiliśmy bałwana, zjeżdżaliśmy z górki w naszym ogródku przedszkolnym.

MARZEC (PABLO PICASSO)
1. Poznaliśmy dzieła Pabla Picassa i wykonaliśmy reprodukcję jego obrazu „Szklanka i dzban”.
2. Pojechaliśmy do Muzeum Archeologicznego i w trakcie lekcji muzealnej pt. „Co kryje dżungla?, poznaliśmy Indochiny.
3. Aktywnie uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „ Sitar- grająca dynia z Indii”, podczas którego poznaliśmy muzykę tego kraju.
4. Hucznie i kolorowo, jak co roku, obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, oczywiście nie obeszło się bez tradycyjnej Marzanny.

KWIECIEŃ
1. Pojechaliśmy do Lasu Marcelińskiego w poszukiwaniu zająca.
2. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „ Cały ten jazz”, podczas którego poznaliśmy muzykę jazzową oraz instrument muzyczny: saksofon.
3. Uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Eksperymenty Małego Muzyka”, na którym poznaliśmy niekonwencjonalne instrumenty pochodzące z Indii, które wykonywane są z przedmiotów codziennego użytku.

MAJ (TADEUSZ MAKOWSKI)
1. Wykonaliśmy reprodukcję obrazu „Troje dzieci z drogowskazem” Tadeusza Makowskiego.
2. Aktywnie uczestniczyliśmy w spektaklu teatralnym pt. „Wiosenny pochód po Afryce”, podczas którego poznaliśmy taniec afrykański oraz instrumenty: djembe i kij deszczowy.
3. Wzięliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Raz, dwa, trzy… muzyka z Meksyku”, podczas którego bawiliśmy się przy muzyce meksykańskiej, oraz poznaliśmy instrumenty muzyczne takie jak: leona, requinto jarocho, jarana.
4. Przygotowaliśmy dla rodziców uroczystość z okazji ich święta.
5. Uroczyście pożegnaliśmy dzieci z dwóch najstarszych grup, które od września rozpoczną naukę w szkole.

CZERWIEC
1. Obchodziliśmy swoje święto „Dzień Dziecka”- dwie najmłodsze grupy bawiąc się w parku rozrywki „Małpi Gaj” w Poznaniu, a trzy najstarsze grupy podczas seansu pt. „Dzikie zwierzęta” w technologii 3D w Cinema City Poznań PLAZA.
2. Uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez studentki
z Singapuru i Kanady w ramach wymiany studentów na praktyki międzynarodowe. Podczas nich poznaliśmy położenie na mapie obu krajów oraz ich kulturę i tradycje narodowe.
3. Aktywnie uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Zębate instrumenty”, podczas którego bawiliśmy się przy muzyce klasycznej granej na pianinie klawinowym.
4. Odbył się festyn rodzinny, którego tematem przewodnim były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Tym samym w „strefie kibica” można było skosztować przekąsek dla „prawdziwego kibica”. Podczas imprezy została także przedstawiona prezentacja z realizacji w roku szkolnym 2011/12 projektu edukacyjnego: „Jestem częścią świata- Jestem Małym Artystą”. Ponadto zostały ogłoszone wyniki
z konkursu plastycznego pt. „Reprodukcja obrazu znanych twórców z całego świata”, w którym udział brały dzieci oraz ich rodziny.

LIPIEC
1. Organizujemy zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.

SIERPIEŃ
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.
2. Zapraszamy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

2. ROK SZKOLNY 2010/2011

PROJEKT EDUKACYJNY: „Jestem częścią świata- Jestem Europejczykiem”

WRZESIEŃ (Czechy)
1. Na „Wyspie Piratów”, w Kościanie oglądaliśmy makiety znanych budowli świata.
2. Koncert muzyczny pt. „Słowiki i hipopotam”, rozpoczął cykl spotkań z muzyką podczas którego poznaliśmy instrumenty muzyczne: pianino, klarnet, fagot.
3. Na obiad zjedliśmy tradycyjne danie czeskie: zupę gulaszową i knedle ze śliwką.

PAŹDZIERNIK (Niemcy)
1. W Ogrodzie Botanicznym obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, a także poznaliśmy drzewa, krzewy i kwiaty jesienne.
2. Aktywnie uczestniczyliśmy w spektaklu teatralnym pt. „Stoliczku nakryj się” na podstawie niemieckiej baśni braci Grimm.
3. W ramach zajęć „Bezpieczna droga”, gościliśmy panią policjantkę, która przybliżyła nam przepisy ruchu drogowego.
4. Na koncercie muzycznym pt. „Kozioł kozła stuk, stuk, stuk, czyli skąd się wzięły koziołki na poznańskim Ratuszu?”, poznaliśmy stroje i tańce charakterystyczne dla regionu Wielkopolska.
5. Na obiad zjedliśmy tradycyjny obiad niemiecki: kartoffelsuppe (kartoflanka bawarska) i könighsberger klopse (klopsy królewskie).

LISTOPAD (Włochy)
1. Przyjęliśmy do grona przedszkolaków „Majsterklepki” dzieci z najmłodszej grupy.
2. Na warsztatach kulinarnych pt. „Językiem po mapie” przyrządziliśmy potrawę włoską- „Bruschetta”.
3. Uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Jak królewna swojego księcia szukała”, podczas którego poznaliśmy instrumenty: gitarę basową i elektryczną.
4. „Wampirkowa dyskoteka pod ciemną gwiazdą” uatrakcyjniła nam andrzejkowy dzień.
5. Na obiad zjedliśmy tradycyjne danie włoskie: zupa minestrone (jarzynowa z makaronem) i spaghetti bolognese.

GRUDZIEŃ (Finlandia)
1. W oczekiwaniu na Św. Mikołaja 6-latki spały w przedszkolu, rano wzięliśmy udział w zabawie z Mikołajem i jego towarzyszem- psotnym Elfem.
2. W kolejnych warsztatach kulinarnych pt. „Językiem po mapie”, przyrządziliśmy przysmak finlandzki- sałatkę buraczaną.
3. W Fabryce Bombek w Gnieźnie, mogliśmy śledzić proces ich powstawania i kupić bombki z własnym imieniem.
4. Każda grupa zaprezentowała zdolności aktorskie podczas przedstawienia bożonarodzeniowego „Jasełka”.
5. Puzon był kolejnym instrumentem muzycznym, który poznaliśmy na koncercie muzycznym pt. „Muzyczna ruletka”.
6. Wraz z rodzicami wzięliśmy udział w zbiórce pieniędzy „Góra grosza” na rzecz dzieci najbardziej potrzebujących.
7. Na obiad zjedliśmy tradycyjne danie fińskie: barszcz finlandzki i łosoś smażony.

STYCZEŃ (Dania)
1. Na ciekawych warsztatach plastycznych pt. „Historia pieczątek”, wykonaliśmy własne pieczątki z modliny.
2. Aktorzy Teatru ART-RE zaprezentowali nam „Królową Śniegu” na podstawie duńskiej baśni J.H.Andersena.
3. Tradycyjnie już do przedszkola przyszły nasze babcie i dziadkowie aby obejrzeć przygotowany dla nich występ.
4. Najstarsze grupy poznały sztukę „czerpania papieru” i wykonały własną kartkę na warsztatach plastycznych pt. „Czy z roślinek i szmatek robiło się papier?”
5. Poznaliśmy cztery rodzaje lalek: pacynki, kukiełki, pyskówki, marionetki uczestnicząc w koncercie muzycznym pt. „Magiczny świat lalek”,
6. Na obiad zjedliśmy tradycyjne danie duńskie: zupa szparagowa z kluskami mącznymi oraz kotlet „karbonade”.

LUTY (Holandia)
1. W Muzeum Narodowym, poznaliśmy prace znanych holenderskich malarzy i wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych.
2. Bawiliśmy się podczas Balu Karnawałowego pt. „Wielki bal u Neptuna”.
3. Na obiad zjedliśmy tradycyjny obiad holenderski: zupa ziemniaczana z boczkiem oraz gulasz holenderski z kaszą jęczmienną.

MARZEC (Francja)
1. W trakcie koncertu muzycznego pt. „Tajemnice Wielkiej Piramidy Inków”, wysłuchaliśmy historii z życia zaginionych cywilizacji, a także poznaliśmy instrumenty muzyczne: ciarango, samponia, illaga.
2. Na warsztatach pt. „Spotkanie z książką” prowadzonych przez znaną pisarkę Mirosławę Woźną, słuchaliśmy napisanych przez nią bajek i poznaliśmy proces powstawania książek.
3. Na kolejnym koncercie pt. „Opowieść z Wieżą Eiffla w tle”, przypomnieliśmy sobie budowę dwóch instrumentów muzycznych: skrzypiec i akordeonu.
4. W ODK „Nad Wierzbakiem”, wysłuchaliśmy spektaklu muzycznego pt. „Śpiewaki”, a w Teatrze Animacji obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Powrót Szałaputków”.
5. Na obiad zjedliśmy tradycyjny obiad francuski: zupa jarzynowa z pistou oraz naleśniki „Suzette”.

KWIECIEŃ (Anglia)
1. W trakcie warsztów kulinarnych pt. „Językiem po mapie”, upiekliśmy babeczki wielkanocne.
2. Podczas koncertu pt. „Tańcowała igła z nitką, czyli rymy grubymi nićmi szyte”, poznaliśmy rodzaj muzyki wykonywany przez rapera i bitboksera, czyli hip- hop.
3. Ciekawym wydarzeniem był wyjazd do Teatru Nowego, gdzie zwiedziliśmy go „od podszewki”, pozwolono nam obejrzeć kulisy teatru.
4. Pojechaliśmy do Nowego Tomyśla, gdzie dowiedzieliśmy się jak powstają koszyki i próbowaliśmy swoich umiejętności na warsztatach plastycznych.
5. Na obiad zjedliśmy tradycyjny obiad angielski: zupa z natki pietruszki oraz pieczony rostbef z puddingiem Yorkshire i sałatką Colesław.

MAJ (Grecja)
1. Obchodziliśmy „Dzień Unii Europejskiej”, podczas którego każda grupa zaprezentowała tradycyjne tańce i piosenki pochodzące z krajów europejskich omawianych podczas realizacji projektu edukacyjnego.
2. Ostatni raz uczestniczyliśmy w przedstawieniu teatralnym pt. „Wilk i Zając”.
3. Pojechaliśmy do „Gospodarstwa Wiejskiego” w Mrowinie, gdzie zwiedziliśmy budynki gospodarcze i zobaczyliśmy zwierzęta wiejskie.
4. Pojechaliśmy na wycieczkę do Starego ZOO w Poznaniu, gdzie wyszukiwaliśmy znane już nam zwierzęta i opisywaliśmy ich wygląd.
5. Na ostatnim koncercie muzycznym pt. „Przyganiał kocioł garnkowi”, poznaliśmy instrumenty muzyczne: werbel, klawersy, kaboza i kij deszczowy.
6. Na obiad zjedliśmy tradycyjny obiad grecki: zupa „phasollada” oraz gulasz „stifado” z kaszą i sałatką grecką.

CZERWIEC (Hiszpania)
1. Obchodziliśmy swoje święto „Dzień Dziecka” uczestnicząc w zabawach w parku rozrywki „Małpi Gaj” w Poznaniu.
2. Odbył się Festyn Rodzinny, na którym można było obejrzeć prezentację z realizacji projektu edukacyjnego: „Jestem częścią świata – Jestem Europejczykiem” w roku szkolnym 2010/11. Podczas imprezy można było również skosztować potraw pochodzących z różnych krajów europejskich. Zostały także ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. „Najciekawsza budowla Europy”, w którym udział brały dzieci oraz ich rodziny.
3. Zostaliśmy zaproszeni do Teatru Muzycznego na spektakl baletowy pt. „Złote pióro”, w którym wystąpiły dzieci z najstarszej grupy.
4. Uroczyście pożegnaliśmy „starszaki”, które po wakacjach rozpoczną naukę w szkole.

LIPIEC
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.

SIERPIEŃ
1. Organizujemy zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.
2. Zapraszamy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

3. ROK SZKOLNY 2009/2010

PROJEKT EDUKACYJNY: „Jestem częścią świata - jestem Polakiem”

WRZESIEŃ
1. Spektakl pt. „Legenda o smoku wawelskim” rozpoczął cykl przedstawień teatralnych w naszym przedszkolu.
2. Podczas wycieczki do poznańskiej „Palmiarni” poznaliśmy różne gatunki roślin krajowych i egzotycznych.
3. Na koncercie muzycznym pt. „Leśny festiwal” poznaliśmy instrumenty, które wydobywały dźwięki charakterystyczne dla odgłosów lasu.
4. W tym miesiącu na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: rumpuć (zupa jarzynowa z lanymi kluskami), gzik (twarożek ze śmietaną i szczypiorkiem) z pyrkami, kompot z czarnej porzeczki.

PAŹDZIERNIK
1. Świetnie bawiliśmy się podczas festynu „Jesień z latawcem” zorganizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury „Słońce”.
2. W Ogrodzie Botanicznym oglądaliśmy rośliny z różnych regionów Polski w jesiennej szacie.
3. Przyjęliśmy do naszego grona nowo mianowane przedszkolaki „Majsterklepki”.
4. Koncert muzyczny pt. „Wokalista - kto to taki?” pokazał nam możliwości śpiewania piosenek bez akompaniamentu oraz z użyciem instrumentów.
5. Przedstawienie teatralne pt. „Lech, Czech i Rus” przypomniało nam znaną polską legendę.
6. W tym miesiącu zjedliśmy obiad wielkopolski: szabelkówka (zupa z fasolki szparagowej), szare kluchy (kluski kładzione z tartych ziemniaków) ze smażonym boczkiem i gotowana kapustą, kompot wiśniowy.

LISTOPAD
1. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Z wizytą na królewskim dworze”, podczas którego poznaliśmy tańce z różnych epok.
2. W Muzeum Przyrodniczym w Jeziorach oglądaliśmy wystawę zwierząt z polskich lasów oraz podziwialiśmy różnokolorowe owady i ptaki występujące na terenie Polski.
3. Reprezentowaliśmy nasze przedszkole w Osiedlowym Domu Kultury „Słońce” w ramach przeglądu „Do tańca ze słońcem”.
4. Z wypiekami na twarzy obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. „Bazyliszek”.
5. W tym miesiącu na obiad zjedliśmy danie śląskie: zupę grzybową z gałuszkami (z lanymi kluskami), karminadle (kotlety mielone) z grulami (ziemniakami) i burackami cyrwonymi, kompot ze śliwek.

GRUDZIEŃ
1. 6 grudnia obejrzeliśmy mini spektakl na którym Św. Mikołaj i psotny Elf rozdawali nam prezenty.
2. Na warsztatach plastycznych „Lepienie z gliny” poznaliśmy nowy materiał i modelowaliśmy ozdoby choinkowe.
3. Tradycyjnie, w każdej grupie spotkaliśmy się z rodzicami na bożonarodzeniowych „Jasełkach”.
4. Braliśmy udział w charytatywnej akcji „Góra grosza”, podczas której zbieraliśmy monety na rzecz dzieci potrzebujących.
5. W tym miesiącu też zjedliśmy obiad śląski: kwaśnicę żywiecką (z grzybami i czosnkiem) i kluski biołe (kluski śląskie z dziurką) ze smazonym bockiem, kompot z czerwonej porzeczki.

STYCZEŃ
1. Spektakl teatralny pt. „Wars i Sawa” przedstawił nam historię założenia miasta stołecznego.
2. Na koncercie muzycznym pt. „Zasiali górale muzycke”, poznaliśmy gwarę i strój góralski oraz instrumenty muzyczne: róg, koza, gęśle, piscołka.
3. Prezentowaliśmy programy artystyczne podczas uroczystości z okazji „Dnia Babci i Dziadka”.
1. W tym miesiącu na obiad zjedliśmy z Mazowsza i Kurpii: barszcz wiejski kurpiowski, pampuchy (pyzy drożdżowe) z sosem jagodowym, kompot wieloowocowy.

LUTY
1. Na balu karnawałowym „Postacie z bajek” mogliśmy podziwiać przeróżne stroje i przebrania naszych kolegów.
2. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Pan saksofon i zaczarowany świat dźwięków”, na którym poznaliśmy kolejny instrument - saksofon.
3. Na obiad zjedliśmy danie warszawskie: sabelwon (zupa fasolowa) oraz duszone mięso z kartoflami w sosie chrzanowym, kompot truskawkowy.

MARZEC
1. Warsztaty plastyczne pt. Dzień kobiet” prowadził artysta - plastyk przedstawiając różne techniki wykonywania kwiatów z papieru.
2. Pojechaliśmy do Muzeum Etnograficznego, aby obejrzeć ekspozycję strojów i ozdób ludowych oraz ozdabialiśmy „jaja wielkanocne”.
3. Poznaliśmy i z uwagą wysłuchaliśmy znane utwory Fryderyka Chopina w kolejnym koncercie muzycznym pt. „Fortepianowe opowieści małego Fryderyka”.
4. Aktywnie uczestniczyliśmy w spektaklu teatralnym pt. „Kukła z wiejskiego podwórka”, podczas którego poznaliśmy budowę lalek- kukiełek oraz dowiedzieliśmy, w jaki sposób one „ożywają” na scenie.
5. W tym miesiącu zjedliśmy podkarpacki obiad: kartoflankę z wędzonką i proziaki (słodkie racuszki na maślance).

KWIECIEŃ
1. Koncert muzyczny pt. „Magiczny cyrk”, przybliżył nam sztukę cyrkową clowna oraz instrumenty: trąbka, werbel, które wchodzą w skład orkiestry cyrkowej.
2. Pan aspirant sztabowy z Wydziału Prewencji KMP przypomniał nam przepisy ruchu drogowego.
3. Aktywnie uczestniczyliśmy w przedstawieniu pt. Poznańskie koziołki” w wykonaniu aktora poznańskiej operetki.
4. Zjedliśmy świąteczny obiad kaszubski: ferkase - rosół z makaronem i gotowana kura podana z ryżem i białym sosem.

MAJ
1. Zrobiliśmy niespodzianki na warsztatach plastycznych pt. „Coś dla Mamy i dla Taty”, które prowadził artysta - plastyk.
2. Poznaliśmy: akordeon, mandolinę, bałałajkę na koncercie muzycznym pt. „Złocisty grzebyczek- bajka o koguciku”.
3. Pojechaliśmy do Stacji Badawczej w Stobnicy, gdzie podziwialiśmy zwierzęta naszych lasów- wilki, a także niektóre zwierzęta domowe.
4. Przygotowaliśmy przedstawienia, konkursy i poczęstunek dla naszych rodziców z okazji ich święta.
5. Na obiad zjedliśmy danie z Warmii i Mazur: zupę kaszubską (na mięsie z kapustą i pomidorami) oraz dzyndzałki (pierogi z mięsem) z okrasą.

CZERWIEC
1. Z żalem pożegnaliśmy najstarszą grupę, która po wakacjach rozpocznie naukę w szkole.
2. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Rozśpiewana fletnia pana…”, podczas którego poznaliśmy instrumenty muzyczne: fletnia pana, okaryna, piszczałka pasterska.
3. Gościliśmy w naszym przedszkolu pracownika z Nowego ZOO, który pozwolił nam obejrzeć z bliska egzotyczne owady i pajęczaki.
4. Odbył się Festyn rodzinny, na którym można było obejrzeć prezentację z realizacji w roku szkolnym 2009 - 2010 Projektu edukacyjnego: „Jestem częścią świata – Jestem Polakiem”. Podczas imprezy można było również skosztować potraw z różnych regionów Polski przyrządzonych przez rodziców i personel przedszkola. Zostały także ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. „Piraci mórz i oceanów”, w którym udział brały dzieci oraz ich rodziny.
5. Zaprosiliśmy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

LIPIEC
1. Organizujemy zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.

SIERPIEŃ
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.
2. Zapraszamy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

4. ROK SZKOLNY 2008/2009

PROJEKT EDUKACYJNY: „Jestem częścią świata - jestem Wielkopolaninem”

WRZESIEŃ
1. Odwiedziliśmy Stare ZOO, w którym podziwialiśmy różne gatunki zwierząt z całego świata.
2. Braliśmy udział w pierwszym koncercie muzycznym „Poznajemy muzykę”, na którym słuchaliśmy klarnetu i akordeonu.
3. Wzięliśmy udział w warsztacie plastycznym pt. „Stare ZOO”, wykorzystaliśmy różne techniki plastyczne.
4. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: zupę jarzynową, gzik z pyrami, (twarożek ze szczypiorkiem i ziemniaki gotowane) kompot wieloowocowy.

PAŹDZIERNIK
1. Zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne, w którym eksponowane były regionalne stroje wielkopolskie.
2. Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt. „Bimba” w wykonaniu aktorów z teatru Tadeusza Halamy.
3. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Jej wysokość batuta”, na którym poznaliśmy pałeczkę służącą do dyrygowania dyrygentowi podczas koncertów.
4. Przyjęliśmy do naszego grona nowo mianowane przedszkolaki „Majsterklepki”
5. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: zupę szparagową, pieczeń wieprzową w sosie z kluchami na łachu (pyzy drożdżowe), surówkę z modrej (czerwonej) kapusty, kompot z czarnej porzeczki.

LISTOPAD
1. Odbyliśmy wycieczkę do Kościoła Franciszkanów, gdzie w podziemiach klasztoru zwiedziliśmy „Makietę Grodu Dawnego Poznania” w połączeniu z komentarzem słownym oraz muzycznymi efektami specjalnymi.
2. Tradycyjnie już pojechaliśmy na rynek przywitać poznańskie koziołki
3. Na kolejnym koncernie muzycznym pt. „Wielkopolska zagroda instrumentów” poznaliśmy instrumenty: mazanki, siesienki i kozioł.
4. Na drugie śniadanie zjedliśmy rogale marcińskie (rogale drożdżowe z masą orzechowo-migdałową)

GRUDZIEŃ
1. Pojechaliśmy do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie obejrzeliśmy regionalne ozdoby bożonarodzeniowe.
2. Słuchaliśmy kolęd w trakcie koncertu pt. „Przybieżeli do Betlejem” i poznaliśmy instrumenty: organy, saksofon, akordeon.
3. Tradycyjnie już powitaliśmy Mikołaja w naszym przedszkolu i przedstawiliśmy przygotowane przez wszystkie grupy „Jasełka”
4. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: zupę grzybową i śledzie w śmietanie z pyrami (ziemniakami)

STYCZEŃ
1. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Tańce- połamańce - wyginam śmiało ciało”, na którym poznaliśmy kilka kroków tańca nowoczesnego.
2. Bawiliśmy się na corocznym baliku karnawałowym pod hasłem „Wszystkie stroje dozwolone”
3. Uczyliśmy się wierszy i piosenek związanych z naszym regionem i prezentowaliśmy je dzieciom z całego przedszkola.
4. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: parzybrodę (zupę z białej kapusty), pierogi z serem i z masłem, kompot wieloowocowy.

LUTY
1. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pt. „Widok z mojego okna” dla dzieci przedszkolnych z naszego województwa.
2. Wzięliśmy udział w wewnątrzprzedszkolnym warsztacie plastycznym pt. „Stary Rynek”.
3. Na koncercie pt. „Kolorowy bagaż Włóczykija” poznaliśmy instrumenty: akordeon, skrzypce, skrzydłówka.
4. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: krupnik, gulasz wieprzowy z kaszą, kapusta kiszona zasmażana, kompot z czarnej porzeczki.

MARZEC
1. Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt. „Legendy poznańskie”, podczas którego aktorzy z teatru Tadeusza Halamy wystawili dwie legendy: „Król Kruków” i „Legendę o poznańskich koziołkach”.
2. Dzieci z najstarszej grupy odbyły wycieczkę do Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, gdzie wystawione były bogato zdobione naczynia z XVII i XVIII wieku.
3. Na spotkaniu literackim pt. „Jadę tramwajem i Poznań poznaję” poznaliśmy poznańską pisarkę i ilustratorkę - Elizą Piotrowską.
4. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Mały kabarecik, czyli wesołe wierszowanie”, podczas którego autorzy recytowali wiersze: „Pan Pomidor”, „Lokomotywa”, „Abecadło” wykorzystując różnego rodzaju rekwizyty.
5. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: rosolnik (rosół z kury z kaszą manną), gołąbki wielkopolskie (pulpety z mięsa mielonego z kapustą), kompot wieloowocowy.

KWIECIEŃ
1. Byliśmy na wycieczce w Muzeum Etnograficzno Misyjnym Ojców Werbistów w Chludowie oraz zwiedziliśmy Rezerwat Meteorytów w Morasku.
2. Uczyliśmy się tańców związanych z naszym regionem i prezentowaliśmy je dzieciom z całego przedszkola.
3. W trakcie wycieczki do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie poznaliśmy regionalne zwyczaje wielkanocne.
4. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „Zaczarowane baletki - jak brzydkie kaczątko w łabędzia się zmieniło”, na którym poznaliśmy instrument muzyczny- wiolonczela oraz strój baletnicy (sukienka- paczka, buty- baletki).
5. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: zupa brokułowa z lanymi kluskami, plyndze (placki ziemniaczane), kompot z czarnej porzeczki.

MAJ
1. Pojechaliśmy do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Obejrzeliśmy tam makiety obiektów historycznych naszego miasta i interesujące fragmenty zabudowy innych miast wielkopolskich.
2. Wraz z rodzicami wzięliśmy udział w konkursie techniczno- plastycznym pt. „Lalka Wielkopolska”.
3. Braliśmy udział w koncercie muzycznym pt. „W poszukiwaniu muzyki”, na którym poznaliśmy instrumenty: altówka, wiolonczela, obój.
4. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: żur wielkopolski, szagówki (kluski kładzione z boczkiem), kompot wieloowocowy

CZERWIEC
1. Pojechaliśmy na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu, gdzie podziwialiśmy piękno różnorodnych roślin późną wiosną.
2. Braliśmy udział w koncercie muzycznym p. „Muzyczne podróże małe i duże”, na którym poznaliśmy instrumenty: gitara, harmonijka.
3. Na obiad zjedliśmy danie wielkopolskie: zupa szparagowa z lanymi kluskami, , kompot wieloowocowy.
4. Odbył się Festyn rodzinny, na którym można było obejrzeć prezentację z realizacji w roku szkolnym 2008- 2009 projektu edukacyjnego: „Jestem częścią świata - moja Wielkopolska”. Podczas imprezy można było również skosztować potrawy wielkopolskie przyrządzone przez rodziców i personel przedszkola.
5. Zaprosiliśmy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

LIPIEC
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.

SIERPIEŃ
1. Zapraszamy przedszkolaki na zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.
2. Organizujemy dla nowoprzyjętych maluchów program adaptacyjny.

5. ROK SZKOLNY 2007/2008

PROJEKT EDUKACYJNY: „Jestem częścią świata - jestem Poznaniakiem”

WRZESIEŃ
1.Jedziemy na wycieczkę do Muzeum Historii Miasta Poznania, zwiedzamy Ratusz, w południe oglądamy koziołki na wieży ratuszowej.
2.Rozpoczynamy cykliczne spotkania Klubu Małego Muzyka tematem: "Bajki znane i nieznane muzyką przeplatane".

PAŹDZIERNIK
1.Uczestniczymy w kolejnym koncercie Klubu Małego Muzyka : "Poloneza czas zacząć, czyli polskie tańce narodowe".
2.Przygotowujemy uroczyste pasowanie na przedszkolaka "Majsterklepki".
3.Spacerujemy po Cydadeli, obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie, szukamy darów jesieni, oglądamy eksponaty w Muzeum Uzbrojenia.

LISTOPAD
1.Poznajemy dawny Poznań zwiedzając Muzeum Bambrów.
2. Podczas kolejnego koncertu poznajemy "Opowieść o Ludwiku, genialnym muzyku".
3. Bierzemy udział w konkursie tanecznym organizowanym przez ODK "Słońce".

GRUDZIEŃ
1. Słuchamy koncertu bożonarodzeniowego "Świąteczne anioły".
2. Tradycyjnie organizujemy "Noc pełną niespodzianek" (6-latki śpią w przedszkolu) a następnego dnia oglądamy spektakl w wykonaiu Teatru Stróżyka "Szopka".
3. Poznajemy bożonarodzeniowe tradycje zwiedzając wystawę szopek w Muzeum Etnograficznym.
4. W trakcie spotkań opłatkowych w rodzinnym gronie prezentujemy przygotowane "Jasełka" i śpiewamy kolędy.

STYCZEŃ
1. W czasie karnawału bawimy się na wspaniałej zabawie przebierańców pod hasłem: "Jestem częścią świata".
2. Kolejny koncert, w którym bierzemy udział: "Rozmawiały dwa Michały - jeden duży, drugi mały".
3. Przygotowujemy uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

LUTY
1. Jedziemy do Lasku Marcelińskiego, szukamy tropów zierząt, poznajemy sposoby ich ochrony zimą, bierzemy udział w kuligu.
2. "Zielono mi - wesoła Irlandia" kolejny koncert Klubu Małego Muzyka.
3. W Teatrze Animacji ogladamy przedstawienie "Kto wysiedzi to jajo".

MARZEC
1. Gościmy aktorów z agencji artystycznej "Arkadia" przedstawiających spektakl pt: "Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe".
2. Przed świętami wielkanocnymi jedziemy do lasu i szukamy zająca.
3. "Biała twarz czyli nasz przyjaciel mim" - kolejne spotkanie z Klubem Małego Muzyka.

KWIECIEŃ
1. Jedziemy do nadleśnictwa Rogoźno, zwiedzamy farmę strusi, uczestniczymy w ścieżce dydaktycznej o charakterze ekologicznym, pieczemy kiełbaski przy ognisku.
2. Oglądamy spektakl "Legenda o koziołkach" w wykonaniu teatru lalkowego T. Falany.
3. Klub Małego Muzyka przedstawia "Bajkę o ziarenku ryżu".

MAJ
1. Jedziemy do Pobiedzisk i zwiedzamy skansen miniatur.
2. "Opowieść Blaszanego Drwala" przedstawia nam Klub Małego Muzyka.
3. Zwiedzamy Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Jeziorach.
4. Tradycyjnie organizujemy spotkania dla mam z okazji ich święta.

CZERWIEC
1. "Muzyczną pogadanką" kończymy cykl spotkań z Klubem Małego Muzyka.
2. W trakcie festynu spotykamy się w historycznej krainie średniowiecznych wojów.
3. Z żalem, lecz uroczyście, żegnamy nasze szcześciolatki.

LIPIEC
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.

SIERPIEŃ
1. Organizujemy zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.
2. Zapraszamy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

6. ROK SZKOLNY 2006/2007

WRZESIEŃ
1. Jedziemy kolejką parkową "Maltanka" i zwiedzamy "Nowe ZOO" na Białej Górze.
2. W DK "Pod Lipami" rozpoczynamy cykl literacki i uczestniczymy w spotkaniu autorskim "Wiersze pani Papuzińskiej".
3. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki" słuchamy koncertu w Szkole Muzycznej.
4. Rozpoczynamy comiesięczne warsztaty plastyczne i przedstawiamy nasze prace "Kolory jesieni" w holu przedszkola.

PAŹDZIERNIK
1. W DK "Pod Lipami" bierzemy udział w kolejnym spotkaniu z literaturą.
2. Uczestniczymy w autorskim zajęciu dydaktycznym "Nasze środowisko - otoczenie, w którym żyjemy" prowadzonym przez przedstawiciela Zespołu Parków Krajobrazowych w Poznaniu.
3. Tradycyjnie już pasujemy nasze maluchy na przedszkolaka "Majsterklepki".
4. Przy święcie "Dnia drzewa" jedziemy do leśniczówki w Lesie Marcelińskim, pieczemy ziemniaki przy ognisku, jedziemy na kucykach, obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie.
5. Drugie spotkanie na warsztatach plastycznych - "Dary Pani Jesieni".

LISTOPAD
1. Zwiedzamy ekspozyję w Muzeum Instrumentów Muzycznych -"Instrumenty z różnych stron świata"
2. Kolejne spotkanie z literaturą.
3. Poznajemy rośliny i owoce egzotyczne w trakcie wycieczki do "Palmiarni"..
4. Cykliczne warsztaty plastytczne pod hasłem "Szaruga jesienna".

GRUDZIEŃ
1. Tradycyjnie organizujemy "Noc pełną niespodzianek" (6-latki śpią w przedszkolu) a następnego dnia oglądamy spektakl "Zimowa przygoda niedżwiadka" w wykonaiu Teatru Stróżyka.
2. W takcie zwiedzania fabryki bombek w Gnieźnie poznajemy kolejne etapy produkcji i ciekawe motywy roślinne i zwierzęce w dekoracji świątecznych ozdób.
3. Zapraszamy nasze rodziny na spotkania opłatkowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
4. W trakcie kolenych spotkań warsztatowych wykonujemy ozdoby choinkowe.

STYCZEŃ
1. Wspaniale bawimy się na balu karnawałowym pod hasłem: "Stroje z różnych stron świata".
2. Zapraszamy na "Jasełka" nasze Babcie i Dziadków z okazji ich święta.
3. Na kolejnych warsztatach plastycznych przedstawiamy zimę różnymi technikami malarskimi.

LUTY
1. Uczestniczymy w kuligu przy leśniczówce w Lesie Marcelińskim, obserwujemy zmiany w przyrodzie w okresie zimy.
2. Gościmy w przedszkolu Teatr Maski pani Józefiny Stok, oglądamy przedstawienie "Nowe szaty cesarza."
3. Kolejne spotkania z literaturą w DK "Pod Lipami".

MARZEC
1. Oglądamy osobliwości przyrody w rezerwacie Śnieżycowy Jar w Nadleśnictwie Łopuchówko.
2. Inspiracje wiosenne tematem kolejnych warsztatów plastycznych.
3. Jedziemy do Teatru Animacji na spektakl pt. "Jaś i Małgosia".
4. Kolejne spotkania z literaturą.

KWIECIEŃ
1. Szukamy zająca przy leśniczówce w Lasku Marcelińskim.
2. Kolejne wiosenne warsztaty plastyczne "Kolorowa łąka"
3.Oglądamy wystawę "Giganci czasów prehistorycznych" w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.
4. Cylkiczne spotkania z literaturą.
5. Zapraszamy zaprzyjaźnione przedszkola na wspólny plener malarski w naszym ogródku.

MAJ
1. Przygotowujemy niespodzianki dla naszych mam.
2. Realizujemy się twórczo na ostatnich warsztatach plastycznych.
3. .Jedziemy do Dziekanowic i zwiedzamy XIX-wieczny skansen.
4. Uczestniczymy w ostatnich spotkaniach z literaturą.
5. Bierzemy udział w konkursie fotograficznym organizowanym dla dzieci wraz z rodzicami.

CZERWIEC
1. Z okazji Dnia Dziecka organizujemy wspólnie piknik na Cytadeli.
2. Poznajemy życie pszczół w trakcie ścieżki dydaktycznej w Swarzędzu oraz uczestniczymy w warsztatach artystycznych.
3. Wspaniale bawimy się na rodzinnym festynie w naszym przedszkolu.
4. Uroczyście żegnamy nasze "Starszaki".

LIPIEC
1. Zapraszamy nasze przedszkolaki na zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.

SIERPIEŃ
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.
2. Zapraszamy nasze "nowoprzyjęte" maluchy na program adaptacyjny.

7. ROK SZKOLNY 2005/2006

WRZESIEŃ
1. Zwiedzamy ekspozycję roślin w Ogrodzie Botanicznym, poznajemy nowe gatunki.
2. Utrwalamy zasady ruchu drogowego w trakcie spotkania z policjantką.
3. Aktywnie uczestniczymy w "Wielkim sprzątaniu świata".

PAŹDZIERNIK
1. Jedziemy do Szkoły Muzycznej i bierzemy udział w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
2. W trakcie ścieżki dydaktycznej poznajemy sortownię surowców wtórnych.
3. Oglądamy spektakl teatralny "Śmieciowisko" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora
4. Organizujemy "maluchom" uroczystość pasowania na "Przedszkolaka Majsterklepki".
5. Bierzemy udział w konkursie tańca organizowanym przez DK "Słońce"

LISTOPAD
1. Wspólnie z rodzicami sadzimy krzewy w naszym ogródku przedszkolnym
2. Bierzemy udział w warsztatach muzealnych pod hasłem: "Jak artyści ukazują temat ekologii w sztuce?".
3. Jedziemy do Cinema City na trójwymiarową "Opowieść o bałwanku".
4. Zwiedzamy Stary Rynek, poszerzamy wiadomości o naszym mieście.

GRUDZIEŃ
1. Bierzemy udział w koncercie pt.: "Opowieść wigilijna" w wykonaniu artystów z klubu Małego Muzyka
2. Poznajemy regionalne tradycje bożonarodzeniowe w trakcie wycieczki do muzeum Rolnictwa w Szreniawie.
3. Tradycyjnie uczestniczymy w nocnym oczekiwaniu na św. Mikołaja (starszaki śpią w przedszkolu z piątku na sobotę przed 6 grudnia).
4. Zapraszamy rodziców na przygotowane przedstawienia jasełkowe i własnoręcznie upieczone ciasteczka.

STYCZEŃ / LUTY
1. Bawimy się na balu karnawałowym pod hasłem: "Świat roślin i zwierząt".
2. W trakcie wycieczki do leśniczówki poznajemy sposoby opieki nad zwierzętami, planujemy kulig.
3. Zapraszamy nasze kochane babcie i dziadków na małą uroczystość z okazji ich święta.
4. Organizujemy w przedszkolu wystawę naszych prac plastycznych pt.: "Zima w oczach dziecka".

MARZEC
1. Słuchamy koncertu "Ziemia, planeta, na której żyjemy" w wykonaniu klubu Małego Muzyka".
2. Jedziemy z wizytą do Szkoły Baletowej.
3. Bierzemy udział w warsztatach plastycznych: Pejzaże-"Cztery Pory Roku"-porównanie" w Muzeum Narodowym.
4. Uczymy się przygotować pizzę w "Telepizzy" na os. B. Chrobrego (grupy starsze).

KWIECIEŃ
1. Oglądamy spektakl w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora pt.:"Szukam przyjaciela".
2. Młodsze dzieci samodzielnie wykonają pizzę w "Telepizzy".
3. Szukamy zająca i wielkanocnych jajek na Cytadeli.

MAJ
1. Bierzemy udział w ścieżce dydaktycznej i ognisku w Dziewiczej Górze pod patronatem Nadleśnictwa Łopuchówko.
2. Ogłaszamy konkurs dla dzieci i rodziców pod hasłem: "Ozdoby, dekoracje, biżuteria...", wszystko z surowców wtórnych.
3. Organizujemy wystawę plakatów o tematyce ekologicznej.
4. Organizujemy w naszym ogródku wiosenny plener malarski.

CZERWIEC
1. Zapraszamy wszystkich na pyszną grochówkę, doskonałe ciasta i atrakcyjne fanty na naszym corocznym festynie.
2. Uroczyście żegnamy nasze 6-latki.

LIPIEC
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129, os. Przyjaźni 130.

SIERPIEŃ
1. Zapraszamy nasze przedszkolaki na zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.
2. Organizujemy program "Wsparcie na starcie", pomagamy naszym nowoprzyjętym maluchom poznać i zaakceptować nowe środowisko.

8. ROK SZKOLNY 2004/2005

WRZESIEŃ
1. "Podwodny świat" jest tematem przewodnim w trakcie zwiedzania ekspozycji ryb i płazów w Ogrodzie Zoologicznym.
2. Oglądamy w przedszkolu spektakl "Legendy poznańskie" w wykonaniu Teatru "Krokodyl".
3. Spacerujemy w pobliskich parkach na terenie Winograd, wyszukujemy najładniejsze i najbardziej zadbane tereny zielone.
4. Uczestniczymy w uroczystości "Pasowania na przedszkolaka".

PAŹDZIERNIK
1. Jedziemy do Muzeum Przyrodniczego w Jeziorach, wędrujemy ścieżką dydaktyczną i poznajemy sposoby ochrony zwierząt.
2. Uczestniczymy w spotkaniu z przedstawicielami Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Salamandra", rozmawiamy o odlotach ptaków.
3. Ogłaszamy wyniki konkursu na najciekawszy "Zielnik", wystawiamy wszystkie prace, nagradzamy wyróżnionych.
4. Oglądamy przedstawienie w wykonaniu Teatru "Krokodyl".

LISTOPAD
1. Uczestniczymy w warsztatach plastycznych w Muzeum Narodowym na temat: "Sposoby przedstawiania zwierząt w sztuce?".
2. Oglądamy przedstawienie w wykonaniu Teatru "Krokodyl".
3."Jak zwierzęta futerkowe przygotowują się do zimy? - spotkanie w przedszkolu z zoologiem.

GRUDZIEŃ
1. Uczestniczymy w "Mikołajkowych niespodziankach" - spektaklu teatralnym połączonym z uroczystością mikołajkową.
2. Tradycyjnie uczestniczymy w nocnym oczekiwaniu na św. Mikołaja (starszaki śpią w przedszkolu z piątku na sobotę przed 6 grudnia).
3. Jedziemy do fabryki bombek w Wolsztynie, oglądamy motywy zwierząt w dekoracji ozdób choinkowych.
4. Prezentujemy przedstawienia jasełkowe w trakcie spotkań opłatkowych z rodzicami.

STYCZEŃ / LUTY
1. Przebieramy się w zwierzątka duże i małe, bawimy się na balu karnawałowym.
2. Jedziemy na kulig do leśniczówki w Rożnowie, poznajemy sposoby opieki nad zwierzętami zimą, szukamy tropów zwierząt.
3. Oglądamy przedstawienie w wykonaniu Teatru "Krokodyl".
4. Przygotowujemy uroczystość z okazji "Dnia Babci i Dziadka".

MARZEC
1. Bierzemy udział w warsztatach plastycznych pod hasłem "Motywy zwierząt w sztuce" w Muzeum Narodowym.
2. Oglądamy spektakl "O czym wilk nie wiedział?" w wykonaniu teatru "Krokodyl".
3.Jedziemy na wycieczkę do Sędzinka, będziemy szukać wielkanocnego zająca.

KWIECIEŃ
1. "Stara chata u kowala" - jedziemy na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Kluczewie.
2. Oglądamy przedstawienie w wykonaniu Teatru "Krokodyl".
3. Zapraszamy na wystawę naszych prac z motywem zwierząt.
4. Zorganizujemy wiosenny plener malarski w naszym przedszkolnym ogrodzie.

MAJ
1. Poznajemy życie wilków w trakcie wycieczki do rezerwatu w Stobnicy.
2. Oglądamy przedstawienie w wykonaniu Teatru "Krokodyl".
3. Zwiedzamy wystawę zwierząt egzotycznych w Muzeum Arkadego Fiedlera.
4. Przynosimy wykonane z rodzicami albumy o zwierzętach chronionych i zagrożonych.

CZERWIEC
1. Uczestniczymy w rodzinnym festynie na terenie naszego ogródka przedszkolnego.
2. Uroczyście żegnamy nasze 6-latki.

LIPIEC
1. Zaprosiliśmy przedszkolaki na zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.

SIERPIEŃ
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.
2. Rozpoczynamy program "Wsparcie na starcie", pomagamy naszym nowoprzyjętym maluchom poznać i zaakceptować nowe środowisko.

9. ROK SZKOLNY 2003/2004

WRZESIEŃ
1. Uczestniczymy w spotkaniu teatralnym "Bimba", opowieści o naszym mieście.
2. Jedziemy do Starego ZOO, odwiedzamy wszystkie zwierzęta.
3. W "Palmiarni" poznajemy roślinność różnych stref klimatycznych.
4. Spacerujemy po Starym Rynku, podziwiamy w południe koziołki, zwiedzamy Muzeum Historii Miasta Poznania.
5. Uczestniczymy w koncercie "Górskie inspiracje".

PAŹDZIERNIK
1. Bawimy się na dmuchanym zamku w holu przedszkola.
2. Wyjeżdżamy do Puszczy Zielonki, zwiedzamy arboretum, pieczemy kiełbaski przy ognisku.
3. Uczestniczymy w "Pasowaniu na przedszkolaka" nowoprzyjętych dzieci.
4. Słuchamy kolejnego koncertu z cyklu "Spotkania z kulturą".

LISTOPAD
1. Uczestniczymy w warsztatach plastycznych w Muzeum Sztuk Użytkowych, ozdabiamy porcelanowe naczynia.
2. Poznajemy prawa dzieci w trakcie przedstawienia, który odbędzie się w przedszkolu.
3. Zwiedzamy wystawę szopek bożonarodzeniowych w Muzeum Etnograficznym.
4. Słuchamy muzyki szkockiej w trakcie koncertu "Spotkania z kulturą".

GRUDZIEŃ
1. Tradycyjnie uczestniczymy w nocnym oczekiwaniu na św. Mikołaja (starszaki śpią w przedszkolu z piątku na sobotę).
2. W "Mikołajki" oglądamy przedstawienie okolicznościowe w DK "Słońce" połączone z wręczaniem upominków.
3. Przedstawiamy "Jasełka" dla rodziców w trakcie Spotkania Opłatkowego.

STYCZEŃ
1.Wystawiamy nasze "Jasełka" w DK Słońce", zapraszamy wszystkich chętnych i zbieramy pieniądze na ekologiczny plac zabaw.
2. Zapraszamy nasze kochane Babcie i Dziadków do przedszkola.
3. Uczestniczymy w kolejnym koncercie muzycznym.

LUTY
1. Bawimy się na zabawie karnawałowej prowadzonej przez p. D. Brzozowską, oglądamy pokaz z balonami.
2. Oglądamy przedstawienie "Kozucha Kłamczucha" w wykonaniu teatrzyku "Krokodyl".
3. Uczestniczymy w koncercie "Spotkania z kulturą".

MARZEC
1.Bierzemy udział w lekcji muzealnej w Muzeum Instrumentów Muzycznych.
2. Spotykamy się z poetką p. Renatą Opalą, słuchamy tekstu jej nowej książeczki "Liczyrzepka", otrzymujemy autografy.
3. Jedziemy do Teatru Animacji na przedstawienie pt."Kopytko i Kwak"
4. Słuchamy kolejnego koncertu muzyki poważnej i niepoważnej - koncert wiosenny.

KWIECIEŃ
1.Witamy wiosnę i szukamy "zająca" nad jeziorem Rusałka.
2. Zwiedzamy Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowy Tomyślu, oglądamy pokaz wyplatania koszyków.
3. Jedziemy do Ogrodu Dendrologicznego Akademii Rolniczej.
4. Słuchamy koncertu z cyklu "Spotkania z kulturą".
5. Organizujemy wspólne warsztaty plastyczne "Wiosenne krajobrazy w Polsce i w Japonii" z kl. I Szkoły Podstawowej nr 66.

MAJ
1.Jedziemy na wycieczkę do lasu, w Łopuchowie rozmawiamy z leśniczym, pieczemy kiełbaski przy ognisku.
2. Starsze grupy zwiedzają Gniezno i Kruszwicę, poznajemy tereny wokół jeziora Gopło, płyniemy statkiem.
3. Uczestniczymy w kolejnym koncercie muzycznym.
4. Zapraszamy wszystkich na wiosenny festyn na terenie przedszkola.

CZERWIEC
1.Jedziemy do Starej Górki, zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego.
2. Słuchamy ostatniego koncertu "Spotkań z kulturą" w tym roku szkolnym.
3. Zwiedzamy fermę strusi w Jaraczu.
4. Uroczystości grupowe z okazji zakończenia roku szkolnego.

LIPIEC
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.

SIERPIEŃ
1. Zaprosiliśmy przedszkolaki na zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.

10. ROK SZKOLNY 2002/2003

WRZESIEŃ
1. Poznajemy życie ludzi w odległych czasach podczas udziału w Festynie Archeologicznym w Biskupinie, odwiedzamy Żnin i Wenecję, poznajemy legendy związane z tymi miejscowościami.
2. Szukamy drzew-pomników przyrody podczas spaceru po parku i ogrodach w Rogalinie.
3. Zwiedzamy wystawę przyrodniczą "Wieloryby" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
4. Odkrywamy najstarsze i najpiękniejsze zabytki naszego miasta związane z poznanymi legendami.

PAŹDZIERNIK
1. Zwiedzamy Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach oraz poznajemy zmiany zachodzące w jesienią w środowisku leśnym podczas spaceru po Wielkopolskim Parku Narodowym.
2. Jedziemy do Teatru Animacji na "Smoczą opowieść".
3. Zwiedzamy Muzeum Środowiska Przyrodniczego PAN i poszerzamy nasze wiadomości o ptakach.
4. Uczestniczymy w spotkaniu z Towarzystwem Ochrony "Salamandra" i rozmawiamy o ptakach.
5. Rozpoczynamy cykl koncertów muzyki klasycznej o charakterze edukacyjnym (prezentacje instrumentów - instrumenty smyczkowe).

LISTOPAD
1. Uczestniczymy w uroczystym przyjęciu nowych dzieci do społeczności przedszkolnej.
2. Oglądamy spektakl Prywatnego Teatru Lalek - "Moja książeczka".
3. Poznajemy obrazy ukazujące jesienne krajobrazy oraz zjawiska atmosferyczne podczas wycieczki i zajęć plastycznych w Muzeum Narodowym.
4. Uczestniczymy w koncercie muzyki klasycznej (instrumenty drewniane).

GRUDZIEŃ
1. Zwiedzamy wystawę świąteczną w Muzeum Etnograficznym i poszerzamy nasze wiadomości o polskich tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem.
2. "Noc pełna niespodzianek", czekamy w przedszkolu na św. Mikołaja (z piątku na sobotę).
3. Uczestniczymy w koncercie kolęd.
4. Oglądamy przedstawienie "Królowa Śniegu".
5. Składamy sobie życzenia w czasie rodzinnych spotkań opłatkowych połączonych z obejrzeniem" jasełek".

STYCZEŃ
1. Gościmy w przedszkolu Babcie i Dziadków z okazji ich święta.
2. Oglądamy spektakle w Teatrze Animacji - "Ballada o Kopciuszku" i "Tygrys Pietrek" oraz uczestniczymy w spotkaniach z aktorami.
3. Uczestniczymy w koncercie muzyki klasycznej (instrumenty dęte).
4. Wzbogacamy nasze wiadomości o tym, jak dawniej mierzono czas w trakcie wycieczki do Muzeum Sztuk Użytkowych.

LUTY
1. Bawimy się podczas Balu Karnawałowego, oglądamy pokaz baniek mydlanych.
2. Poznajemy kolejne instrumenty dęte podczas koncertu muzyki klasycznej.
3. Poznajemy nowe obrazy ( góry, krajobrazy zimowe) podczas zajęć plastycznych w Muzeum Narodowym.

MARZEC
1. Prowadzimy obserwację roślin i poszerzamy wiadomości o ich uprawie podczas wycieczki do Szklarni Akademii Rolniczej.
2. Uczestniczymy w koncercie muzyki klasycznej.
3. Rozpoczynamy konkurs dla dzieci i rodziców na najciekawsze urządzenie mechaniczne lub wynik eksperymentu badawczego.
4. Oglądamy spektakl teatralny w przedszkolu w wykonaniu Prywatnego Teatru Lalek.

KWIECIEŃ
1. Uczestniczymy w koncercie muzyki klasycznej, poznajemy kolejne instrumenty muzyczne (gitara, harfa, pianino)
2. Jedziemy do Ogrodu Botanicznego, spotykamy się z pracownikiem Akademii Rolniczej.
3. Szukamy "wielkanocnego zajączka" w trakcie wyjazdu do Złotkowa.
4.Roztrzygamy konkurs dla dzieci i rodziców i otrzymujemy wspaniałe nagrody.

MAJ
1. Jedziemy na wycieczkę do Puszczykowa, odpoczywamy na łonie natury.
2. Na wycieczce w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu poznajemy życie pszczół i zwiedzamy ule, których nie można już nigdzie spotkać.
3. Spotykamy się z mamusiami z okazji ich święta, przedstawiamy przygotowane inscenizacje i wręczamy wykonane przez nas prezenty.
4. Uczestniczymy w koncercie muzyki klasycznej, poznajemy kolejne instrumenty muzyczne.

CZERWIEC
1. Jedziemy na wieś do Starej Górki, poznajemy zwierzęta gospodarskie, zjadamy ze smakiem chleb ze smalcem i pieczemy kiełbaski.
2. Uczestniczymy w koncercie muzycznym, który kończy całoroczne spotkania z instrumentami.
3. Żegnamy się z przedszkolem na ostatnim wspólnym spotkaniu z nauczycielkami i rodzicami.

LIPIEC
1. Zaprosiliśmy przedszkolaki na zabawy letnie w naszym przedszkolu, dyżurujemy cały miesiąc.

SIERPIEŃ
1. Placówka jest zamknięta, dyżur pełni Przedszkole Nr 129 oraz Przedszkole Nr 131 na naszym osiedlu.